Det mänskliga sinnet har varit en källa till fascination och förvåning under mänsklighetens hela historia, men psykologin som självständig vetenskap utvecklades först i mitten av 1800-talet.
Dessförinnan betraktades studierna av psyket av många som en del av filosofin, medan andra ansåg att de utgjorde en del av läkarvetenskapen, med särskild inriktning på hjärnan och nervsystemet.
Det var den tyske läkaren Wilhelm Wundt, i dag känd som den moderna psykologins fader, som lade grunden till vår tids psykologi som eget forskningsområde.
Wundt var inte först med att studera människans känsloliv. Han var emellertid den förste som kallade sig psykolog, och han inrättade ett institut där han enbart studerade psykologi och genomförde experiment med utgångspunkt i erkända vetenskapliga metoder.