Neandertalmänniskan både simmade och dök i havet. Det har en grupp arkeologer slutit sig till efter att ha granskat musselskal som neandertalare använde som redskap för cirka 90 000 år sedan.
Mycket tyder nämligen på att vissa av musslorna hämtades upp levande från havsbottnen.
Skal kom inte från stranden
Hittills har vetenskapen haft svårt att hitta bevis på att neandertalarna kunde simma.
Men när en internationell forskargrupp undersökte 171 musselskal som grävdes ut i grottan Moscerini i västra Italien för 70 år sedan fick de en idé.
Skalen, som alla kommer från släta musslor av släktet Callista, användes som skrapverktyg av neandertalmänniskor. Men under mikroskopet kunde forskarna se viktiga skillnader.
En fjärdedel av skalen hade bland annat slätare ytor och var mer genomskinliga. Det beror på att de inte repades av att spolas upp på land. Skalen hade alltså inte samlats in på stranden.