Jakten på Emery – spåren ledde till Värmland
I Los Angeles var Emery Hulquist den mystiske anfadern med ett okänt svenskt ursprung. Långt efter hans död spårade släktforskaren Christina Tuvesson Lindaryd hans rötter med hjälp av fantasi och påhittighet. Här berättar hon hur!

Den mystiske Emery Hulquist.
Det var år 1926. Edith stod i köket hemma i Los Angeles och lagade mat till sin familj när det ringde på dörren. Hennes tonårsdotter gick och öppnade, stirrade på besökaren, och gick utan ett ord ut till modern i köket. ”Mamma”, sa hon, ”morfar är här”.
Edith såg frågande på sin dotter; hennes far var död sedan många år tillbaka. Men hon gick ut, tittade på besökaren och insåg sedan att dottern hade rätt: mannen vid dörren var en fullständig kopia av henne!
Han presenteradesig som Emery Hulquist och berättade sin historia. Tillsammans med sin fru Josephine hade han emigrerat från Sverige år 1892. Hustrun var gravid och födde en dotter något halvår efter ankomsten till det nya landet. Tyvärr avled hon själv i samband med förlossningen. Där stod Emery med en bebis i ett främmande land, där han ännu inte hade rotat sig. Beslutet var självklart: han adopterade bort dottern och startade sitt nya liv i Amerika.
Gifte om sig
Emery gifte om sig i början av 1900-talet och fick en son 1910. Det gick bra för Emery, han flyttade så småningom till Los Angeles där han arbetade som försäljningschef. Men hela tiden gnagde en undran: hur hade det gått för dottern? Till slut bestämde han sig för att spåra upp henne och här var han nu!
DE FÖRSTA UTVANDRARNA TILL USA
Edith var naturligtvis chockad till en början – hon hade inte haft en aning om att hon var adopterad. Hon träffade dock Emery många fler gånger, och blev mycket fäst vid honom. Mötena skedde i smyg, eftersom han inte hade berättat för sin familj att han hade ett barn sedan tidigare.
Emery lärde kännasina barnbarn, tog dem med på utflykter och bekostade musiklektioner och instrument. Han hade det gott ställt, och under depressionen hjälpte han sin dotter med mat och andra förnödenheter.