Flirt med flygvärdinnor i kortkort gav framgång
År 1930 steg den första flygvärdinnan ombord på ett flygplan och gjorde ett sådant avtryck i männens värld att kvinnorna blev kabinens härskarinnor i 40 år efter det. Priset var långa, slitsamma arbetsdagar, riskfyllda resor och skamliga förslag.

Flygvärdinnornas intåg varslade om en ny tid inom den civila luftfarten. Vackra kvinnor blev snabbt en viktig ingrediens i flygbolagens reklam.
En ovanlig syn möter de kavajklädda herrarna när de ska gå ombord i flygplanet på Chicagos flygplats den 15 maj 1930.
Högst upp i trappan står – minsann! – en kvinna och välkomnar dem med en stram honnör.
Den här dagen är Ellen Churchs första som flygvärdinna hos flygbolaget Boeing Air Transport. De manliga passagerarna, som mestadels är affärsmän, har kvinnliga sekreterare hemma på kontoret, men en kvinna i luften har de aldrig träffat på.
På de allra lyxigaste flygturerna brukar så kallade cabin boys eller stewards ha uppdraget att visa passagerarna rätt plats och servera ett mål mat. Annars är det andrepilotens uppgift att servera kaffe åt resenärerna, när han får möjlighet att lämna cockpit.
Ellen Church förändrar allt detta. Hon är den allra första flygvärdinnan – och hon har själv uppfunnit sitt yrke.
En flygvärdinna var en kvinna
Året dessförinnan hade Ellen Church klivit in på kontoret hos Steve Stimpson, Boeing Air Transports distriktschef i San Francisco.
Den 24-åriga sjuksköterskan hade tagit flygcertifikat och drömde nu om ett arbete i luften. Men hon insåg att tiden inte var mogen för en kvinna i cockpit hos flygbolagen.
I stället presenterade hon en annan idé för Steve Stimpson: hon ville arbeta i flygplanskabinen.
”Som sjuksköterska kan jag hjälpa passagerare som mår dåligt”, argumenterade hon.
Stimpson blev snart övertygad och förde entusiastiskt vidare idén till sin chef: ”Tänk vilken nationell uppmärksamhet vi kan få genom det.”
Han hade emellertid även en mer praktisk baktanke. Han hade ganska nyligen fått uppleva att en andrepilot råkat hälla kaffe i knät på en passagerare. Sådan pinsam klumpighet fanns inte hos kvinnor, ansåg Stimpson.