Sedan den islamiska revolutionen år 1979 gjorde Iran till en teokrati har landet haft strikta regler för uppförande och klädsel. Reglerna förbjuder bland annat ”västliga” frisyrer för män, anger att män och kvinnor ska hålla avstånd från varandra samt att kvinnor ska täcka håret och bära löst sittande kläder.
Efter revolutionen upprätthölls reglerna av så kallade islamiska revolutionskommittéer, som fungerade som en sorts religiös polis. År 2005 togs dock uppgiften över av moralpolisen, som lyder direkt under ayatollan, Irans högste ledare.
I praktiken är moralpolisens uppgift att gripa kvinnor som bär olämpliga kläder, är alltför hårt sminkade eller inte bär sin slöja i enlighet med myndigheternas anvisningar.