De åtta mest exotiska varorna på medeltidens marknader
Europas största medeltida marknader dignade av varor från hela världen. I handelscentrumet Venedig kunde invånare och ditresta köpmän köpa bland annat engelsk ull, kinesiskt siden och smycken av afrikanskt guld.

För medeltidens fattiga var färsk fisk och kryddor något de endast kunde drömma om att ha råd med.
1. Peppar (Indien)
Med erövringen av Konstantinopel fick Venedig på 1200-talet ett brohuvud för handel med Orienten. Från Indien kom bland annat peppar. Kryddan var så eftertraktad i Europa att ett kilo motsvarade priset på en ko.
2. Siden (Kina)
Fint siden och handmålat porslin fraktades från Kina genom Centralasien längs långa karavanrutter, där hunger, torka och rövare utgjorde ett ständigt hot.
3. Ull och tyger (England)
Englands kloster var storproducenter av dåtidens bästa ull. Venedigs köpmän köpte därför tonvis med ull i Southampton och seglade den till Brygge i dagens Belgien. På stora väverier bearbetades ullen där till stora mängder fint tyg.