1964: Smutskampanjen
Barry Goldwater är republikanernas presidentkandidat 1964, då han ställer upp mot Lyndon B. Johnson. I en kampanjfilm kritiserar han porrifieringen av samhället, som han anser den sittande regeringen har ansvar för.
LÄS MER: Lär dig mer om presidentval i USA
Rösten i videon är negativ till pornografi, men bilderna berättar kanske en lite annorlunda historia.
1964: Ku Klux Klan gör entré
Lyndon B. Johnson har dock ett motdrag i rockärmen, som kasta dåligt ljus över Barry Goldwater.
Ku Klux Klan stödjer officiellt Goldwaters kampanj och det är inte Johnson sen att utnyttja, trots att Goldwater inte alls sympatiserar med klanen.
1968: Skojaren
Hubert Humphrey ställer 1968 upp mot Richard Nixon. Nixons vicepresidentkandidat är Spiro Agnew, och honom attackerar Humphrey hårt i sina kampanjfilmer.
Humphrey förlorar till slut valet... och det hänger kanske ihop med kampanjstrategin.
2008: Godkänd av Chuck Norris
”Chuck Norris rekommenderar ingenting – han talar om för Amerika hur det kommer att bli.”
Mike Huckabee deltar i kampen om att bli republikanernas presidentkandidat 2008 (och igen 2016). Och han står definitivt inte över användandet av kändiseffekten.
Chuck Norris stödjer officiellt Huckabees kampanj och ställer Chuck Norris-varumärket till förfogande i Huckabees kampanjfilm.
Men Chuck Norris är tydligen inte ofelbar trots allt – som bekant vann Huckabee varken presidentvalet eller republikanernas nominering.
2016: Ted Cruz säger det med vapen och bacon
Republikanen Ted Cruz är en övertygad förespråkare för rätten att bära vapen och han visat det med stor begeistring i en av sina kampanjfilmer.