René Descartes: Vem var han?
Född i: La Haye, nu Descartes, i centrala Frankrike. (1596-1650)
Studier: Läste juridik, teknik, matematik och astronomi vid olika universitet i Frankrike och Holland.
Jobb: Filosof, författare och lärare. Officer i armén.
Mest kända verk: Betraktelser över den första filosofin.
Civilstånd: Ogift.
3 höjdpunkter för Descartes
År 1628 flyttade Descartes till Holland. Här inledde han ett passionerat kärleksförhållande med tjänsteflickan Helena.
I unga år reste Descartes vida omkring. Senare återvände han till sin födelseort. Han sålde alla sina ägodelar och investerade istället i aktier. Avkastningen var så god att Descartes aldrig mer behövde lida brist på pengar.
Descartes rörde sig i de finaste kretsarna och korresponderade med berömdheter och kungligheter. Han tilldelades också en särskild pension av självaste Solkungen, Ludvig XIV.
... Och en motgång för Descartes
Descartes hatade kyla och vantrivdes därför som privatlärare åt drottning Kristina i det iskalla Stockholm. Efter några månader fick han lunginflammation och avled.