Nils Poppe förlät aldrig sina föräldrar
Han var vår störste clown på teater och film. Men innerst inne var Nils Poppe en olycklig person. Att hans föräldrar lämnade bort honom som nyfödd var något han aldrig kom över.

Ingen kunde göra så halsbrytande dans- och akrobatikscener som spelevinken Nils Poppe, ingen hade sådan mimik. Han var Sveriges motsvarighet till Charlie Chaplin.
Men som alla stora clowner bar han på en sorg. Som nyfödd lämnades han bort till vad han själv beskrev som en änglamakerska. Han träffade aldrig sina biologiska föräldrar.
Nils räddades som tvååring av det fattiga paret Anders och Amanda Jönsson från Möllevången i Malmö, som adopterade honom. Att de inte var hans riktiga föräldrar fick Poppe veta först i tjugoårsåldern. Ändå kände han det på sig redan som liten.
Ungar skrek ”oäkting” och ”horunge” och det tisslades och tasslades vid mystiska besök i hemmet. Nils anade att det var hans mamma som kom på besök när han föstes in i kammaren och hörde de svaga rösterna genom den stängda dörren.
Både fader och moder "okänd"
Poppe föddes som Nils Einar den 31 maj 1908 i Pauli församling i Malmö. Fadern angavs som okänd, vilket inte var speciellt ovanligt. Att även modern var ”okänd” var däremot mer sällsynt. En ledtråd i dopboken är hennes födelsedatum, den 30 januari 1880, men ingen socken finns angiven. I församlingsboken uppges hemvisten endast som ”Å förs. skriven”.
SELMA LAGERLÖFS LITTERÄRA SLÄKT
Av handlingar i fosterbarnsnämndens arkiv framgår att lille Nils lämnats bort direkt efter födseln. Dokument därifrån har, för den här artikeln, plockats fram av arkivarien Anette Sarnäs på Malmö stadsarkiv. Hon har forskat på djupet om Malmös änglamakerskor.
Nils hamnade hosparet Anna och Valdemar Holm, som flyttat till Malmö från Köpenhamn fem år tidigare. De hade en biologisk son och flera andra fosterbarn.