Le coucher de la Mariée

Hur vågad var den första erotiska filmen?

I dag är det nog få som skulle hävda att filmen är särskilt erotisk. Men 1896 var man av en helt annan uppfattning.

Den tidigaste erotiska film som det i dag finns bevis för är den franska Le Coucher de la Mariée (Brudens sängdags) från 1896.

Endast omkring tre minuter av den ursprungliga filmen är bevarade, och handlingen kretsar kring en striptease-scen, som visar en ung kvinna som lager för lager klär av sig, medan en välklädd man otåligt väntar på andra sidan en skärm.

Filmen slutar, när kvinnan tar av sig sin korsett och står i en lång, luftig underkjol.

VIDEO – Se världens första erotiska film:

Video

I dag är det nog inte många som skulle lyfta på ögonbrynen åt inne­hållet, men tonen är tydligt erotisk.

Filmens existens var okänd i många år och den hittades först 1996 i ett arkiv tillhörande det franska kulturdepartementet.

När filmen hittades var den i uselt skick och experter uppskattar att den ursprungligen har varit ungefär sju minuter lång.

Kvinnan som klär av sig i filmen 
har identifierats som den franska kabarésångerskan Louise Willy (1873–1913), som senare även ­uppträdde i ett flertal stumfilmer.

Den första erotiska film som visar könsorgan och ett samlag är av allt att döma den argentinska El Satario, som spelades in 1907.