Kon-Tiki med extra krydda
Filmkoll: Kon-Tiki Filmen om den norske äventyraren Thor Heyerdahls expedition över Stilla havet har tagit sig ett par historiska friheter.

Även i verkligheten fångade Kon-Tikis besättning hajar med händerna.
Höll en av besättningsmännen verkligen på att bli uppäten av hajar?
I en dramatisk scen faller besättningsmannen Herman Waltzinger plötsligt i vattnet och driver bort från flotten, medan flockar av hajar kretsar kring honom. En annan besättningsman, Knut Haugland, kastar sig hjältemodigt i vattnet med en livboj, medan de övriga står på däck och kastar inälvor från en nyfångad haj i havet för att locka rovdjuren från kamraterna.
I verkligheten föll Waltzinger överbord, när han försökte fånga en sovsäck som blåste iväg. Haugland kastade sig mycket riktigt efter honom i ett djärvt räddningsförsök – men inte med några hajar i närheten, som det påstås i filmen. Däremot fångade besättningen på Kon-Tiki faktiskt hajar med bara händerna under seglatsen.