Vackra sarkofager funna i Egypten
Egyptiska myndigheter har publicerat resultatet av ett stort utgrävningsarbete nära Konungarnas dal.

Mer än 300 kubikmeter grus avlägsnades från ett av rummen för att frilägga sarkofagen.
Många månaders utgrävningsarbete nära Egyptens gamla regeringsstad Thebe har resulterat i imponerade fynd. Bland annat har två sarkofager dykt upp i den enorma grav som har beteckningen ”TT33”.
Graven är med sina 330 meter långa korridorer större än många faraogravar. De nyfunna sarkofagerna härrör från artonde dynastin (1550–1292 f.Kr.) – en egyptisk brytningstid med både den kvinnliga faraon Hatschepsut och kättarkungen Akhenaton.
Den ena sarkofagen öppnades i pressens närvaro. Till de församlade journalisternas glädje dök en välbevarad mumie upp, när locket lyftes. Undersökningar har visat att det rör sig om en kvinna, som sannolikt hette Pouya.