Vid Victoriasjöns strand i Kenya har arkeologer funnit flera hundra uråldriga stenredskap, som ger en sällsynt inblick i hur de tidigaste människorna och deras nära släktingar levde.
De 330 olika föremålen i utgrävningen är nämligen omkring 2,9 miljoner år gamla och låg tillsammans med ett par mystiska kindtänder och flera tusen illa tilltygade djurben, som väcker liv i diskussionen om vem som använde de första stenredskapen för att jaga stora djur.
De äldsta stenredskapen tros vara 3,3 miljoner år gamla och upptäcktes 2015 på en fyndplats som kallas Lomekwi 3, även den i Kenya.
Men de nyfunna redskapen, som hittats vid fyndplatsen Nyayanga intill Victoriasjön, är mycket mer sofistikerade och kan härledas till en teknik som tidigare har förknippats med framkomsten av släktet Homo, som även omfattar vår egen art Homo sapiens.