Historiker: Vi har hittat kung Arthurs runda bord
Forskare anser sig ha lokaliserat kung Arthurs runda bord. ”Bordet” har plats för tusen gäster och byggdes av romarna.
Brittiska historiker tror sig ha hittat kung Arthurs sägenomspunna ”runda bord”. Den berömda möbeln var i själva verket en romersk amfiteater:
”Den första berättelsen om runda bordet visar att det inte var ett matbord utan en plats med rum för tusen personer”, säger Chris Gidlow, expert på kung Arthur.
Han tror att antagandet att ”bordet” var den amfiteater som har hittats i Chester i nordvästra England är det säkraste.
Gidlow påpekar att Arthur utkämpade ett av sina viktigaste slag nära en stad som kallades ”Legionernas stad”. Var staden har legat har varit ett mysterium. När arkeologer nyligen hittade ett minnesmärke över kristna martyrer i amfiteatern insåg de emellertid att Chester, där det på romartiden låg ett legionläger, kunde vara den försvunna staden.
”På 500-talet refererade munken Gildas, som skrev den tidigaste berättelsen om Arthur, till både ’Legionernas stad’ och ett minnesmärke över kristna martyrer i den. Det betyder att Chester måste ha varit centrum för kung Arthurs hov och hans legendariska runda bord”, säger Gidlow.
Enligt legenden samlade Arthur sina riddare kring ett runt bord varje gång kungen skulle utkämpa ett slag.