Rånare ströp sina offer på Londons skumma gator
En våg av brutala rån plågar London i mitten av 1800-talet. Pressen skriver flitigt om överfallen och underblåser rädslan, så stadens invånare balanserar på panikens rand. Allt fler offer kan berätta om förbrytare som hållit dem i ett stryptag och tömt deras fickor. Polisen famlar emellertid i mörkret.

Vid 1800-talets mitt fruktade Londons invånare att utsättas för att strypningsöverfall.
Sent på kvällen den 17 juli 1862 går parlamentsledamoten Hugh Pilkington från underhuset mot Reform Club – en ärevördig klubb för brittiska politiker i kvarteret Westminster.
Området i centrala London är upplyst av gaslyktor, som kastar ett klart sken över de tysta gatorna.
Pilkington behöver därför inte oroa sig för att bli överfallen eller råka ut för en ficktjuv – faror som plågar de dunkla gatorna och gränderna i stadens överbefolkade slumkvarter.
Pilkington kommer dock aldrig fram till sin klubb, och senare på natten upptäcks politikern när han halvt medvetslös vacklar längs gatorna.
Kläderna är fläckiga av blod, och hans plånbok och fickur är borta. En läkare tillkallas för att undersöka honom.
Märkena kring Pilkingtons hals övertygar läkaren om att politikern har råkat ut för de så kallade garrotters – rånare som angriper bakifrån och övermannar sina offer med ett stryptag eller ett rep om halsen, medan medbrottslingar tömmer offrets fickor.
Det brutala rånet berövar Pilkington talförmågan i flera dagar, och han är inte kvällens enda offer – en anställd vid British Museum blir bestulen och nästan strypt. Nyheten om överfallen basuneras ut från förstasidorna på huvudstadens tidningar:
”Rån på gatorna har blivit vanligt i London, och gatorna i Bayswater är lika osäkra som gatorna i Neapel”, skriver The Spectator två dagar senare, och syftar på att de fina kvarteren vid Kensington Gardens blivit ett tillhåll för mafiosi – och journalisterna tror sig veta vilka som har varit i farten:
”Degenererade, grova, brutala banditer”, uppger The Observer.
För Londons invånare ger tidningarna intryck av att förbrytare lurar vid vartenda gathörn – redo att hoppa fram och strypa sina olyckliga offer.
Alla, från gemene man till ministrar, fruktar att händelserna den 17 juli ska bli början av en våldsvåg.
De följande veckorna verkar pressens reportage bekräfta deras farhågor: De brutala garrotters härjar på gatorna i London!