Hitler fick särbehandling i fängelset
Hitlers nazistiska åsikter gjorde honom populär bland fångvaktare och tjänstemän.

Hitler satt i fängelse med många av de nazister som hade deltagit i den så kallade ölstugekuppen år 1923. Från vänster: Emil Maurice, Hermann Kriebel, Rudolf Hess.
Öl, tidningar och besökare i mängder. Nya dokument avslöjar att Adolf Hitlers fängelsetid efter en misslyckad kupp 1923 påminde mer om en hotellvistelse än ett straff.
Enligt den tyske historikern Peter Fleischmann fick Hitler under sin 264 dagar långa fängelsevistelse hela 330 besök. Under en månad fick han dessutom lov att köpa 62 halvliters öl, som han möjligen i sin tur delade ut till sina vänner – han drack själv inte alkohol.
LÄS MER: Få hela historien om Adolf Hitler i vårt porträtt av den tyska führern.
Sympati med nazismen gav bra villkor
Enligt Peter Fleischmann, som har skrivit en bok om Hitlers tid i Landsbergsfängelset, behandlades nazistledaren och hans kumpaner mycket bättre än de socialister och kommunister som fängslats för kuppförsök – precis som Hitler. ”Formellt fick alla samma straff, men i praktiken var det stor skillnad”, säger Fleischmann till AP.
Särbehandlingen sägs ha berott på att många fångvaktare och tjänstemän sympatiserade med nazismen.