Heinrich Hoffmann/Bayerische Staatsbibliothek/BPK

Hade Hitler ett eget flygplan?

Endast det bästa var gott nog för Hitler, och därför lät han specialbygga flygplan som var både lyxiga och extremt säkra.

Hitler fick en hel flottilj

Tyskland gick till val 1932, och Hitler behövde komma snabbt från en stad till nästa.

Han hyrde ett flygplan av Lufthansa, och när han blivit kansler, skaffade han ett eget flygplan.

Hitlers nya ämbetsplan var ett Junkers Ju 52, som flögs av krigsveteranen och nazisten Hans Baur.

Den nyblivne kanslern fick en plats i kabinens främre högra sida, där han kunde hålla ett öga på fart och höjd på instrument framför sig.

Planet fick med tiden sällskap av ytterligare sju, som tillsammans ­utgjorde ”Führerdivisionen”.

"Führer-flottiljen" utrustades för krig

Efter sex år blev det för ont om plats i de gamla Junkers-maskinerna och på Baurs rekommendation bytte Hitler 1939 ut dem mot de större Focke-Wulf Fw 200 Condor.

Men nu dög inte längre ett standardplan, så Hitler lät modifiera och bygga om sitt personliga Fw 200 till en specialversion, som kombinerade lyx med säkerhet.

Führern hade sin egen halva av planet med bland annat skinnsoffa, bord och instrument, som visade planets hastighet och flyghöjd.

Ingen matlagning eller alkohol var tillåten ombord, men färdiglagade måltider serverades på fint porslin och åts med silverbestick smyckade med hakkors.

Hitler var nära att dö i sitt Fw 200. Den 13 mars 1943 hade den tyska motståndsrörelsen lyckats smuggla ombord en bomb på ­planet, men ­last­rummet var så kallt att ­bombens ­utlösningsmekanism inte fungerade.

© Ullstein Bild/Walter Frentz

Hitlers personliga flygplansstol var stor som en länstol och skyddades av pansarplåt.

Den hade även en inbyggd fallskärm och stod ovanpå en lucka, så att den snabbt kunde kastas ut ur planet om det blev nödvändigt.

Hitlers specialbyggda Fw 200 fick namnet Immelmann 3, eftersom det var hans tredje plan.

Fram till andra världskriget växte Führerdivisionen till tretton plan, som även andra toppnazister flög med.

Efter krigsutbrottet utrustades varje plan med tre kulsprutor och nödluckor, som passagerarna kunde hoppa ut genom iförda fallskärm.

Hitlers Fw 200 Condor överlevde inte kriget, utan förstördes i juli 1944 i allierade flyganfall på Berlins flygplats Tempelhof tillsammans med stora delar av ”Führerdivisionen”.

Hitlers pilot övertalade honom att byta sitt första plan mot det stora Focke-Wulf Fw 200 Condor, som transporterade honom under kriget.

Heinrich Hoffmann/Bayerische Staatsbibliothek/BPK

Örnhuvud på nosen

Führerdivisionens emblem var en modifierad version av Luftwaffes symbol. I stället för en örn i helfigur hade Hitlers egna plan ett örnhuvud i en cirkel.

Heinrich Hoffmann/Bayerische Staatsbibliothek/BPK
© Heinrich Hoffmann/Bayerische Staatsbibliothek/BPK

Uppkallat efter det första tyska flygaresset

Under första världskriget var de bästa jaktpiloterna berömda, och de hyllades som stjärnor.

Tysken Max Immelmann var den förste.

Han uppfann nya manövrer, som gjorde att han vann femton luft­dueller, innan han blev nedskjuten i juni 1916.

Alla Hitlers egna flygplan ­uppkallades efter Immelmann.