Hunden – människans äldsta och bästa vän

Människan och hunden har varit bästa vänner i minst 33000 år, avslöjar undersökningar av ett hundkranium från Sibirien.

Kraniet av den 33000 år gamla tamhunden visar att den förmodligen var lik dagens samojedhundar.
Greg Hodgins & Shutterstock
Kraniet av den 33000 år gamla tamhunden visar att den förmodligen var lik dagens samojedhundar.

Forskarna har även funnit ett lika gammalt kranium i en grotta i Belgien. Enligt forskaren Greg Hodgins vid University of Arizona i USA bevisar detta att hunden blev tam på flera platser i världen samtidigt och inte vid en specifik tid och på en särskild plats, som man hittills trott.

Forskarna är säkra på att de båda kranierna är från tamhundar, eftersom nospartiet är kort med ganska litet utrymme för tänderna. Vargar har där­emot långa nosar och mycket plats för tänderna.

Många tror att getter, kor och får var de första husdjuren – de gav våra förfäder mat. Denna upptäckt visar dock att de tidiga människorna främst behövde hundar som gav dem skydd, hjälp under jakten och sällskap.

Nytt nr: Einstein förföljdes av nazisterna

Nytt nummer: Läs om Einstein, som hånades av kolleger och förföljdes av nazister. Läs berättelsen om världens första sökmotor och om Stalins krigsfotograf.

Värdefullt erbjudande om Världens Historia

Prenumerera: Få 6 nummer + ett läckert knivset OCH det stora specialnumret om andra världskriget för ENDAST 149:- + porto.

Beställ nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev från Världens Historia. Registrera dig här:

Vad betyder "plusset"?

Världens Historia: Ett litet "plus" på hemsidan visar dig vägen till särskilt värdefullt innehåll.

Klok konfirmand?

Diverse: Ge en historisk present på en historisk dag – 7 nummer av Världens Historia för 299 kronor.

Illustrerad Vetenskap

Illustrerad Vetenskap Quiz Battle

Frågesport och test: Quiz Battle är lätt att lära sig men svårt att klara.

National Geographic

Foton berättar historien

Kultur: Följ med några av världens bästa fotografer på reportage.

Omröstning