28 augusti 1963 framför Lincoln Memorial i Washington DC.
Bakgrund: Den amerikanske prästen och medborgarrättskämpen Martin Luther King höll tal i samband med en marsch för frihet och arbete åt USA:s minoriteter.
Utdrag: “Jag har en dröm, att denna nation en dag ska resa sig och leva ut den innersta meningen i denna övertygelse: Vi anser dessa sanningar vara självklara, att alla människor är skapade med samma värde. Jag har en dröm, att en dag i Georgias röda berg ska tidigare slavars söner och tidigare slavägares söner sitta sida vid sida vid broderskapets bord. Jag har en dröm, att en dag till och med delstaten Mississippi, en stat som försmäktar i orättvisans och förtryckets hetta, skall förvandlas till en oas av frihet och rättvisa. Jag har en dröm, att mina fyra små barn en dag ska leva i ett land där de inte döms efter sin hudfärg utan efter sin person. Jag har en dröm i dag! ”
Konsekvenser av talet: År 1964 antog senaten en lag som förbjöd segregationen i USA. Samma år fick Luther King ta emot Nobels Fredspris för sin fredliga kamp för de svarta amerikanernas rättigheter. Han dog efter ett skottattentat år 1968.
Nytt nummer: Världens Historia nr 8 har kommit ut. Läs bl a om de miljoner tyska barn i Hitlerjugend som hjärntvättades till soldater.
Världens Historia: Fantastisk bokserie tar dig på strövtåg genomhistoriens stora händelser. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.
Frågesport och test: Vad vet du om forntidens civilisationer? Testa vad du vet med tre snabba frågor.
Idéer: För den hängivne skämtaren är det inget som går upp mot aprilskämt.
Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.
Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.