I Paris största park, Le jardin du Luxembourg, ligger det nästan 400 år gamla Luxembourgpalatset. Under revolutionen fungerade det en kort tid som fängelse men år 1795 flyttade det nyinstiftade direktoriet in i palatset. Direktoriet var ett folkvalt fem man stort råd som tog över regeringsrollen. När Napoleon år 1801 valdes till förstekonsul gjorde han Luxembourgpalatset till sin personliga egendom och flyttade in. Sedan dess har palatset fungerat som säte för Frankrikes beslutsfattare. I dag är franska senaten inhyst i byggnaderna.
Nästa stopp Les Invalides 1.500 m
Bakgrundsmaterial
I listan härnedan kan du se andra av de källor som har använts vid utarbetandet av ovannämnda artikel.
Listan har tillkommit som en service till dem av tidningens läsare som vill dyka djupare ned i det aktuella ämnet på egen hand.
Vi har inte möjlighet att hjälpa till med ytterligare information. Av principiella skäl kan vi heller inte lämna ut telefonnummer eller adresser till författaren eller de forskare som intervjuats.
Books:
● Christopher Hibbert: The French Revolution, Penguin, 2001
● Dylan Rees: France in revolution, Hodder Murray, 2008
● Ruth Scurr: Fatal Purity, Vintage, 2007
Websites:
www.victorianweb.org/history/hist7.html
Nytt nummer: Världens Historia nr 8 har kommit ut. Läs bl a om de miljoner tyska barn i Hitlerjugend som hjärntvättades till soldater.
Världens Historia: Fantastisk bokserie tar dig på strövtåg genomhistoriens stora händelser. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.
Frågesport och test: Vad vet du om forntidens civilisationer? Testa vad du vet med tre snabba frågor.
Idéer: För den hängivne skämtaren är det inget som går upp mot aprilskämt.
Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.
Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.