”Jag föredrar land framför niggrer”

Cecil Rhodes (1853-1902) var en av de brittiska affärsmän som kom att tjäna enorma förmögenheter på att utvinna råvaror i södra Afrika.

Imperialisten Cecil Rhodes drömde om ett Afrika under den brittiska kronan från Kapprovinsen till Kairo.
Scanpix/Mary Evans
Imperialisten Cecil Rhodes drömde om ett Afrika under den brittiska kronan från Kapprovinsen till Kairo.

År 1873 köpte sig Rhodes, 20 år gammal, andelar i gruvföretaget De Beers, som utvann diamanter vid Kimberley. Sexton år senare kontrollerade han hela bolaget och därmed 90 procent av världens totala diamantproduktion.

Rhodes affärsmetoder omfattade både bestickning och legosoldater som mördade hans rivaler. Hans bolag ”British South Africa Company” fick på så vis ensamrätt till all råvaruutvinning i det som nu är Malawi, Botswana, Zambia och Zimbabwe (de två sistnämnda hette länge Nord- respektive Sydrhodesia).

Rhodes, som 1890 blev premiärminister i Kapprovinsen, var fanatisk imperialist och ansåg att Afrikas rikedomar tillhörde den vita rasen: ”Infödingarna ska behandlas som barn och inte ha några rättigheter”, sa han 1887. Vid ett annat tillfälle uttryckte han saken mera kortfattat: ”Jag föredrar land framför niggrer.”

Cecil Rhodes blev därför sinnebilden för britternas girighet och öppna rasism i södra Afrika.

Afrikaander och Kaffer

Afrikaander kallade sig de syd­afrikanska boer­na av holländsk, fransk och tysk härkomst. Namnet antyder ett tillhörighets- och ägarförhållande till Afrika.

Kaffer är ett skällsord för svarta i linje med det amerikanska ”nigger”. Ordet kommer från arabiskans ”kafir” som betyder hedning, alltså en icke-muslim. Portugiserna övertog ordet från arabiska köpmän och använde det om de afrikanska stamfolken. Senare övertogs ordet av de vita i Sydafrika.

Hitlerjugend blev kanonmat

Nytt nummer: Världens Historia nr 8 har kommit ut. Läs bl a om de miljoner tyska barn i Hitlerjugend som hjärntvättades till soldater.

Köp "Historiens vändpunkter"

Världens Historia: Fantastisk bokserie tar dig på strövtåg genomhistoriens stora händelser. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.

Beställ nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev från Världens Historia. Registrera dig här:

Omröstning

Illustrerad Vetenskap

Quiz: Tre snabba om forntidens civilisationer

Frågesport och test: Vad vet du om forntidens civilisationer? Testa vad du vet med tre snabba frågor.

National Geographic

Vem uppfann aprilskämtet?

Idéer: För den hängivne skämtaren är det inget som går upp mot aprilskämt.

Fler quiz och test

Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.

Pröva Världens Historia

Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.