De jordiska kvarlevorna av 700 personer som dödats i kölvattnet av andra världskriget har hittats i en massgrav nära den slovenska staden Prevalje. De mördade är slovener som samarbetat med nazisterna under kriget. Efter kriget har lokala antinazister avrättat slovenerna i en närliggande skog. Befolkningen ville hämnas tyskarnas grymheter.
Den tre meter breda och 21 meter långa graven innehåller lik av både män och kvinnor. De flesta är bakbundna med händerna på ryggen.
”Några av offren har skjutits, andra verkar ha dödats med ett vasst föremål, troligen en yxa”, säger Marko Strovs, som kartlägger slovenska massgravar.
De många liken har kastats ned huller om buller i den stora massgraven.
Enligt Strovs har rykten om massavrättningar florerat i området ända sedan efterkrigstiden. Anledningen till att graven nu har hittats är ett jordskred som orsakats av översvämningar.
Myndigheterna i Jugoslavien har försökt tona ned hämndaktionerna efter andra världskriget, men fyndet av flera massgravar under senare år visar att tusentals personer avrättats.
Nytt nummer: Världens Historia nr 8 har kommit ut. Läs bl a om de miljoner tyska barn i Hitlerjugend som hjärntvättades till soldater.
Världens Historia: Fantastisk bokserie tar dig på strövtåg genomhistoriens stora händelser. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.
Frågesport och test: Vad vet du om forntidens civilisationer? Testa vad du vet med tre snabba frågor.
Idéer: För den hängivne skämtaren är det inget som går upp mot aprilskämt.
Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.
Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.