Carbonari var den gemensamma beteckningen på en rad grupper, som i södra Italien uppstod i motståndet mot Napoleon Bonapartes ockupation av landet. De arbetade underjordiskt och tog det oskyldiga namnet Träkolsbrännarna, eftersom initiationsriten utgick från ett bland medlemmarna vanligt yrke.
De kallade sig själva revolutionärer, men efter det att fransmännen 1815 hade lämnat Italien stred de snarare för italiensk nationalism, även om deras egentliga mål aldrig blev helt tydligt.
Carbonari försvann igen, men de levde kvar i historien som inspiration för de mer framgångsrika norditalienska grupperna Filadelfia och Adelfia, som kom att spela en verklig roll för Italiens enande senare under århundradet.
Nytt nummer: Världens Historia nr 8 har kommit ut. Läs bl a om de miljoner tyska barn i Hitlerjugend som hjärntvättades till soldater.
Världens Historia: Fantastisk bokserie tar dig på strövtåg genomhistoriens stora händelser. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.
Frågesport och test: Vad vet du om forntidens civilisationer? Testa vad du vet med tre snabba frågor.
Idéer: För den hängivne skämtaren är det inget som går upp mot aprilskämt.
Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.
Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.