Dag 2: 6 juni 1967

Israelerna dundrar in i Sinai
Luftrummet är erövrat. Mirage- och Mystère-jaktplan ger luftstöd åt IDF:s marktrupper som effektivt gallrar i de starkaste egyptiska ställningarna.

Egypten-fronten: Israelerna har tagit herraväldet i luften och skyddade av flygvapnet rycker stridsvagnsbataljoner snabbt och brutalt fram på bred front i Sinaiöknen. Trots att egyptierna fortfarande har stora styrkor som ännu inte satts in i strid ger Gamal Abdel ­Nasser på kvällen order om totalt tillbakadragande mot säkerheten väster om Suezkanalen.

Jordanienfronten: Jordanierna förlorar striden om städerna Jenin och Ramallah. Även i Jerusalem ­tappar de mark och viktiga försvarspositioner, däribland den starka befästningen Ammunition Hill.

Syrienfronten: Små syriska framstötningar från Golanhöjderna slås effektivt tillbaka. Angreppen är en skenmanöver inför en planerad ­syrisk offensiv senare i veckan.
Den sätts aldrig i verket.

Historia nr 14 har kommit ut

Ny tidning: Läs om Nordens blodigaste slag, hämnden efter Cæsar, Grisbuktstaffären och nazisternas Nürnberglagar.

Anmäl till nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev från Världens Historia. Registrera dig här:

Omröstning

Vilken krigstidsledare var enligt din uppfattning 1900-talets mest inflytelserika?


Vad vet du om nordiska städers historia

Stadens domkyrka har ett berömt astronomiskt ur, byggt omkring 1424.

Frågesport och test: Gör vårt test och kolla – kanske blir du klokare....

Her er vinderne

Frågesport och test: Se vem som vann i Världens historias VM-tävling.