”I samarbetskommittén har föreslagits att den polska regeringen ska informeras om att vi önskar börja med sortering i aliyah (immigrationen, reds anm.) då vi inte längre kan acceptera sjuka och handikappade”, skrev Meir i ett brev till Israels polska ambassadör.
Brevet, som är stämplat ”topphemligt”, hittades nyligen av historikern Szymon Rudnicki vid universitetet i Warszawa. Han har i flera år forskat i de polsk-israeliska relationerna och är förvånad över Meirs brev:
”Det är ett mycket kallsinnigt dokument. Det bekräftar att Golda Meir var en brutal politiker, som kämpade för intressen snarare än människor”, säger Rudnicki till den israeliska tidningen Haaretz.
40 000 polska judar reste till Israel 1956–58. De flesta var före detta lägerfångar.
Nytt nummer: Världens Historia nr 8 har kommit ut. Läs bl a om de miljoner tyska barn i Hitlerjugend som hjärntvättades till soldater.
Världens Historia: Fantastisk bokserie tar dig på strövtåg genomhistoriens stora händelser. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.
Frågesport och test: Vad vet du om forntidens civilisationer? Testa vad du vet med tre snabba frågor.
Idéer: För den hängivne skämtaren är det inget som går upp mot aprilskämt.
Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.
Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.