Bronsvapen, örhängen och ben som hittats i Egyptens öken kan möjligen lösa ett av forntidens stora mysterier. Ett lag italienska arkeologer har nu efter tio års utgrävningar nära oasen Siwa hittat den plats där 50000 persiska soldater försvann för 2500 år sedan.
De örhängen som arkeologerna har hittat påminner i hög grad om smycken som man känner igen från persiska reliefer.
”Vi har funnit de första arkeologiska bevisen för något som skildrats av den grekiske historieskrivaren Herodotos”, säger arkeolog Dario Del Bufalo vid universitetet i Lecce.
Enligt Herodotos sände den persiske kungen Kambyses II år 525 före Kristus ut 50000 soldater i Sahara för att förstöra ett tempel vars präster vägrade att erkänna hans anspråk på Egypten. Armén överraskades dock av en sandstorm och blev levande begravd. Sedan dess har flera expeditioner sökt efter den försvunna hären utan framgång. Det beror enligt bröderna Angelo och Alfredo Castiglioni, ledarna för den italienska expeditionen, på att soldaterna måste ha tagit en okänd väg genom öknen.
Arkeologerna antar att resten av styrkan bör ligga begravd i närheten av deras nya fynd. De har därför vänt sig till de egyptiska myndigheterna för att få tillstånd att fortsätta med sina utgrävningar.
Bland fynden i Sahara finns flera hundra benrester, som enligt arkeologerna kommer från persiska soldater.
... att den persiske kungen Kambyses II regerade ett av antikens största riken? Det omfattade bland annat våra dagars Iran, Irak och Turkiet. År 525 före Kristus erövrade Kambyses även Egypten och det var vid den tiden som hans soldater försvann i Sahara. Kungens otur höll i sig när han senare skulle erövra ett kungarike i Sudan. Under marschen tog maten slut och soldaterna tvingades äta sina döda kamrater.
Kambyses själv dog av kallbrand när han råkade sticka sig i låret med ett svärd.
Nytt nummer: Världens Historia nr 8 har kommit ut. Läs bl a om de miljoner tyska barn i Hitlerjugend som hjärntvättades till soldater.
Världens Historia: Fantastisk bokserie tar dig på strövtåg genomhistoriens stora händelser. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.
Frågesport och test: Vad vet du om forntidens civilisationer? Testa vad du vet med tre snabba frågor.
Idéer: För den hängivne skämtaren är det inget som går upp mot aprilskämt.
Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.
Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.