Egyptiska arkeologer har upptäckt två stora gravar vid ingången till det arkeologiska området Sakkara nära Kairo. Enligt forskarna består den största graven av en stor kammare uthuggen i kalksten.
Därifrån förgrenar sig graven ut i en mängd mindre kamrar och tunnlar, där arkeologerna bland annat har hittat kistor, skelett och mumifierade örnar. I gravens omedelbara närhet har arkeologerna grävt ut en hög mur av lertegel.
I den andra, lite mindre, graven hittade arkeologerna kistor och lerkrukor. Experterna uppskattar att gravarna är från 600-talet f.Kr. Under de sekel som följde återanvändes båda gravarna flera gånger – ända tills plundrare tömde dem på värdeföremål i slutet av 300-talet. Trots plundringen är Egyptens riksantikvarie Zahi Hawass entusiastisk över fyndet.
”Gravarna har tillhört egyptiska medelklassfamiljer, inte kungligheter, och är inte försedda med namn. De har återanvänts av många och kan ge oss mycket information om begravningsseder och religion under denna tid”, säger han.
I en av gravarna har forskarna hittat ett sju meter djupt schakt, som också har använts för begravningar.
...att Sakkara, där de båda gravarna har hittats, är det fornegyptiska Memfis äldsta nekropol. Arkeologer har i området hittat gravar som kan vara ända från tiden kring Egyptens allra första kungadynastier. Det kan förklara att det också var i Sakkara som farao Djoser omkring år 2620 f Kr byggde Egyptens första pyramid – den 60 meter höga trappyramiden. I dag är området fullt av arkeologiska monument som dokumenterar omkring 3000 år av egyptiskt gravskick.
Nytt nummer: Världens Historia nr 8 har kommit ut. Läs bl a om de miljoner tyska barn i Hitlerjugend som hjärntvättades till soldater.
Världens Historia: Fantastisk bokserie tar dig på strövtåg genomhistoriens stora händelser. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.
Frågesport och test: Vad vet du om forntidens civilisationer? Testa vad du vet med tre snabba frågor.
Idéer: För den hängivne skämtaren är det inget som går upp mot aprilskämt.
Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.
Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.